По карнизах

Перш ніж включити карнизи в свій гірськолижний репертуар, врахуйте наступні речі: безпеку, ваші здібності до катання, висоту обриву, вихід трампліну, кількість людей на схилі і структуру снігу.

Той карниз, по якому ви зібралися кататися, — подумайтепро нього. Він входить в списки курорту, відкритий? Чи розчищені, чи маркіровані підходи до нього? Якщо так, то лавинна безпека на схилі забезпечена. Проте пам'ятаєте: жоден карниз не може вважатися абсолютно безпечним; і в той же час багато з них, помічені як відкриті, можуть вважатися "відносно безпечними".

Не всі карнизи курортів помічені, тому покладетеся на свою дедуктивну здатність і підготовку. По-перше, якщо сніг на карнизі тільки що випав і зараз вологий або глибокий, карниз може бути ризикованим. По-друге, якщо карниз жорсткий і щільний, то пам'ятаєте, що падати на сніг під карнизом може бути так само жорстко. По-третє, якщо ви бачите тріщини або сліди обвалу фрагментів карниза, пошукайте іншу трасу.

Ваші навики і дистанція стрибка. Характер викочування

Ви добре робите круті повороти? Ви здатні швидко закантоваться і загальмувати? Ви завжди контролюєте свою швидкість і повертаєте там, де хочете? Ви досить упевненийнопрацюєте палицями, аби нейтралізувати прискорення верхньої частини тіла? Ви можете без страху дивитися на обрив під собою, коли під вашими лижами для закантовки є лише сантиметр-два снігу? Якщо ви відповідаєте "та" на всі ці питання — що ж, ви готові до більшості несподіванок при їзді по карнизах. Якщо на один або декілька питань ви відповіли "ні", то це, звичайно, не означає, що ви повинні залишити думку про карнизи — ні, просто вам доведеться ретельно вибирати собі відповідні траси.

Перед стрибком потрібно зрозуміти, скільки ви летітимете від верху карниза до снігу під ним. Для дослідних стрибунів не складає труднощів пролетіти 15 — 25 метрів; проте, коли довжина польоту досягає 30 — 50 метрів і більш, може з'явитися небезпечна "бовтанка".

Стрибайте, лише якщо ви упевнені. Довжина польоту по-різному впливає на людей. Оціните дистанцію стрибка порівняно з вашим досвідом і рівнем, на якому ви відчуваєте себе комфортно. Лише тоді ви будете упевнені, що все закінчилося благополучно, приземлившись на снігу під карнизом ( 5.8).

5.8. На стрибок слід вирішуватися, лише коли ви повністю упевнені, що легко проїдете викочування.

Викочування — це частина схилу нижче за зону приземлення під карнизом, де крутість схилу знижується — хоча це може бути пониження від рівня "дуже крутого схилу" до "просто крутого". Деякі викочування в довжину складають декілька десятків метрів, проте більшість розтягуються на сотні. Перед стрибком необхідно точно знати його довжину і контур; стрибати можна, лише якщо ви точно знаєте, що зможете добре проїхати по схилу саме такий типа.

Інші люди на схилі. Структура снігу

Цей параметр прямо впливає на вашу безпеку. Поглянете, що роблять люди під вами. Чи не повзають вони методично в зоні вашого приземлення, роблячи її катастрофічно нестабільною? Чи не падають вони після приземлень з трампліну? Ніхто не катається впоперек викочування? Чи немає внизу зевак, які легко перетворюються на перешкоди на дорозі стрибунів? Чи бачать люди внизу, що ви збираєтеся стрибати і чи можна їх про це попередити?

Деякі з цих чинників відсутні на більшості карнизів; але, у міру загачування схилів народом і переможного ходу ратраков до сяючих вершин хороші карнизи можуть ставати небезпечними із-за скупчення народу під ними. Будьте обережні! Дивитеся, куди ви збираєтеся стрибати!

Товстий шар снігу — це не обов'язково прекрасні умови для стрибків, особливо якщо у вас відсутні елементи, перераховані вище. Навіть якщо лижний "аксакал" скаже вам, що хороший сніг — це обов'язково хороший день, не розслабляйтеся. Якщо ви початкуючий стрибун, обертайте більше уваги на безпеку і техніку катання — а товстий шар м'якого снігу буде просто приємним доповненням. Карниз — це не те місце, куди можна виходити з пропусками в техніці або з браком здорового глузду для безпечного катання.


Переваги "віялової" техніки

Така "віялова" техніка додає упевненості, оскільки ви контролюватимете свою швидкість на крутому схилі під карнизом. У міру зростання вашої упевненості на карнизах додайте до "віяла" ще один параметр: агресивніший стрибок....
Розподіл тиску на сніг

Ви можете виконати різаний поворот, поставивши лижу на один кант і приклавши до неї тиск. Для ефективної роботи лижі принципово поважно, куди саме застосовується тиск. Конструкція і форма лиж диктує,...

Нахил в передповоротах і поворотах

Нахил бесспорно, має місце при виконанні передповоротів, коли коліна і голеностопи направлені до схилу, як таз і хребет. При швидкісній постановці платформ, або кантових положень, може здійснюватися лише нахил голеностопов...

Дивіться такожЧего чекати від гірськолижної школи або секції?

Лижна школа повинна пропонувати професійний розвиток по трьох головних напрямах, важливих для поліпшення катання: діагностика, вистава і відробіток. • Діагностика: ви взнаєте, як ви катаєтеся — правильно або неправильно, ефективно...