ГоловнаНа змаганняхМоральна підготовка

Моральна підготовка

Відомий тренер і спортивний психолог Джек Донохью любить говорити: "Розганяти метеликів не важко; важче змусити їх летіти буд!". У словах Донохью — вся сіль процесу моральної підготовки. Ви повинні віддати собі команду і виконати її — тоді "метелики полетять буд". Провокуйте себе емоціями і відчуттями, хай всі ваші нутрощі вдихнуть силу в м'язи і кінцівки! — тоді ви досягнете максимального результату.

В серйозному катанні, будь то любительські гонки або що-небудь інше, ви повинні контролювати себе — тоді ваші "метелики" будуть у повному порядку. Потрібно зосередитися, збудитися, поставити себемета і вірити в себе — і ви вичавите з себе все, що можливо.

Концентрація

Концентрація — це здатність зосередити свою увагу на чому-небудь. Кевін Барнетт, виконавчий директор Фонду гірськолижного навчання "Гірський бакалавр" і колишній тренер збірної США по швидкісному спуску, пише в своїй "Персональній тренувальній програмі по гірських лижах": "То, начем ви зосередилися — це те, що, свідомо або несвідомо, бачить ваш мозок. Це явище можна уявити собі як камеру в мозку: аби картинка була краща, камеру треба сфокусувати. Так само і спортсмен для успішного виступу повинен сфокусуватися, зосередитися на певних речах довкола себе, і не бачити нічого окрім них".

Є деякі позитивні аспекти, на яких під час катання можна концентруватися: наприклад, накази собі: "дивися вперед!", "встати на зовнішню лижу!", "руки вперед! " або "вага — на передок черевик! ". Краще зосередитися на речах, імеющихвідношення до катання і на яких при цьому має сенс концентруватися. Це допомагає не звертає уваги на страхи і відганяти погані думки.

Збудження

Кевін описує збудження таким чином: "Збудження — це величина фізичної і розумової енергії, яку ви пропускаєте через себе в даній ситуації. Збудження можна уявити собі як звороти вашого внутрішнього двигуна. Коли ви знаходитеся в стані спокою, величина збудження низька. Коли ви сильно стурбовані або стривожені, збудження сильне. Але, аби отримати найкращі результати, рівень збудження має бути таким самим, як належить. Недолік і надлишок збудження рівно згубні для результату в спорті. Необхідно визначити рівень збудження, необхідний вам для максимально ефективного виступу".

Кевін пропонує два способи досягти свого оптимального емоційного стану. "Аби розслабитися, застосовуйте "фігурне дихання". Фігурне дихання — це обикновенноє уповільнення темпу дихання до половини норми (один вдих в п'ять-десять секунд). Правильне дихання — це вдих через ніс і видих через рот. Відчуйте, як з кожним видихом напруженість покидає вас. Прикроюйте очі і відчуйте, як відпочивають і розслабляються ваша шия і плечі. У міру того як ви відпочиваєте, ви відчуєте, як ваші плечі опускаються, а ви самі потихеньку "приземляєтеся". Продовжуйте дихати в такий спосіб до тих пір, поки не відчуєте, що ваші м'язи розслаблені, а голова ясна. Практикуйте таке дихання по п'ять хвилин щодня в різних ситуаціях".

Для посилення збудження ви можете використовувати музику або фізичну розминку — це найпереважніші методи. Просто слухаючи музику, ви можете сильно подпітаться енергією. Запишіть собі касету з піснями, які заставляють ваші ноги пританцьовувати. Хай ця касета буде у вашому плеєрі — ви можете використовувати її, коли необхідне "заряджання". Якщо послухати музику неможливо — просто займітесь "розганяючими" фізичними вправами. Вони також здатні змусити кров текти швидше, підбадьорити вас і підняти енергію.

Візуальна уява

Уявляючи тренування, ми створюємо усередині себе образи того, як зробити те або інша справа. Проте, аби перетворити ці образи на реальні спортивні результати, потрібна практика. І ніж конкретніші картини малює уява людини, тим більше живим виходить образ.

Результативність тренувань візуальної уяви підтверджується багаточисельними дослідами. Ста\ вже класичним досвід з баскетболістами, що роблять вільні кидки. На початку досвіду учасники кожною з трьох груп тренувалися; їх результати у вільних кидках були зафіксовані. Потім учасники групи № 1 лише тренували вільні кидки. Група № 2 половину часу займалася тренуваннями вільних кидків, а іншу половину тренувала уявні кидки. Третя група випробовуваних не проводила тренувань зовсім, а лише отрабатывалу руху способом візуалізації уяви. Після закінчення досвіду кожен учасник був знов випробуваний в області вільних кидків. Найдобріші результати в процентному відношенні успішних кидків "до і після" показала група № 2, учасники якої і тренувалися фізично, і розвивали візуальну уяву. Група ж, яка практикувала лише уявні тренування, показала кращі результати, чим група, що тренувалася лише фізично. Отже, візуальна уява приносить хороші плоди, і воно може приносити їх вам на ниві гірськолижного спорту.

Статті


Лижні навики

Багато гірськолижників різко заперечували проти появи на їх "відвічних" трасах сноубордистів, але, не дивлячись на всі їх протести і скарги, сноуборд як спортивне проведення часу виявився зажадався куди більше, ніж...
Вправа для вирівняних схилів

Пропонуємо вправу для вирівняних схилів. Якщо ви вже звикли до крутих, можна використовувати і їх, проте попереджаємо, що деякі фази цієї вправи проходят на дуже великій швидкості. Можливо, на пологішому...

Моральна підготовка

Відомий тренер і спортивний психолог Джек Донохью любить говорити: "Розганяти метеликів не важко. важче змусити їх летіти буд!". У словах Донохью — вся сіль процесу моральної підготовки. Ви повинні віддати...

Дивіться такожЗдорова відчайдушність. Хороша фізична форма. Грамотна екіпіровка (в т.ч. захисні окуляри)

Дивлячись на лижників, що сміються і улюлюкаючих, піднімаються в гору для спуску по цілині, розумієш всю міру їх здорового божевілля. Ці люди несуть в собі заряд здорового напльовательства — прошу...