ГоловнаНа змаганняхМоральна підготовка

Моральна підготовка

Відомий тренер і спортивний психолог Джек Донохью любить говорити: "Розганяти метеликів не важко; важче змусити їх летіти буд!". У словах Донохью — вся сіль процесу моральної підготовки. Ви повинні віддати собі команду і виконати її — тоді "метелики полетять буд". Провокуйте себе емоціями і відчуттями, хай всі ваші нутрощі вдихнуть силу в м'язи і кінцівки! — тоді ви досягнете максимального результату.

В серйозному катанні, будь то любительські гонки або що-небудь інше, ви повинні контролювати себе — тоді ваші "метелики" будуть у повному порядку. Потрібно зосередитися, збудитися, поставити себемета і вірити в себе — і ви вичавите з себе все, що можливо.

Концентрація

Концентрація — це здатність зосередити свою увагу на чому-небудь. Кевін Барнетт, виконавчий директор Фонду гірськолижного навчання "Гірський бакалавр" і колишній тренер збірної США по швидкісному спуску, пише в своїй "Персональній тренувальній програмі по гірських лижах": "То, начем ви зосередилися — це те, що, свідомо або несвідомо, бачить ваш мозок. Це явище можна уявити собі як камеру в мозку: аби картинка була краща, камеру треба сфокусувати. Так само і спортсмен для успішного виступу повинен сфокусуватися, зосередитися на певних речах довкола себе, і не бачити нічого окрім них".

Є деякі позитивні аспекти, на яких під час катання можна концентруватися: наприклад, накази собі: "дивися вперед!", "встати на зовнішню лижу!", "руки вперед! " або "вага — на передок черевик! ". Краще зосередитися на речах, імеющихвідношення до катання і на яких при цьому має сенс концентруватися. Це допомагає не звертає уваги на страхи і відганяти погані думки.

Збудження

Кевін описує збудження таким чином: "Збудження — це величина фізичної і розумової енергії, яку ви пропускаєте через себе в даній ситуації. Збудження можна уявити собі як звороти вашого внутрішнього двигуна. Коли ви знаходитеся в стані спокою, величина збудження низька. Коли ви сильно стурбовані або стривожені, збудження сильне. Але, аби отримати найкращі результати, рівень збудження має бути таким самим, як належить. Недолік і надлишок збудження рівно згубні для результату в спорті. Необхідно визначити рівень збудження, необхідний вам для максимально ефективного виступу".

Кевін пропонує два способи досягти свого оптимального емоційного стану. "Аби розслабитися, застосовуйте "фігурне дихання". Фігурне дихання — це обикновенноє уповільнення темпу дихання до половини норми (один вдих в п'ять-десять секунд). Правильне дихання — це вдих через ніс і видих через рот. Відчуйте, як з кожним видихом напруженість покидає вас. Прикроюйте очі і відчуйте, як відпочивають і розслабляються ваша шия і плечі. У міру того як ви відпочиваєте, ви відчуєте, як ваші плечі опускаються, а ви самі потихеньку "приземляєтеся". Продовжуйте дихати в такий спосіб до тих пір, поки не відчуєте, що ваші м'язи розслаблені, а голова ясна. Практикуйте таке дихання по п'ять хвилин щодня в різних ситуаціях".

Для посилення збудження ви можете використовувати музику або фізичну розминку — це найпереважніші методи. Просто слухаючи музику, ви можете сильно подпітаться енергією. Запишіть собі касету з піснями, які заставляють ваші ноги пританцьовувати. Хай ця касета буде у вашому плеєрі — ви можете використовувати її, коли необхідне "заряджання". Якщо послухати музику неможливо — просто займітесь "розганяючими" фізичними вправами. Вони також здатні змусити кров текти швидше, підбадьорити вас і підняти енергію.

Візуальна уява

Уявляючи тренування, ми створюємо усередині себе образи того, як зробити те або інша справа. Проте, аби перетворити ці образи на реальні спортивні результати, потрібна практика. І ніж конкретніші картини малює уява людини, тим більше живим виходить образ.

Результативність тренувань візуальної уяви підтверджується багаточисельними дослідами. Ста\ вже класичним досвід з баскетболістами, що роблять вільні кидки. На початку досвіду учасники кожною з трьох груп тренувалися; їх результати у вільних кидках були зафіксовані. Потім учасники групи № 1 лише тренували вільні кидки. Група № 2 половину часу займалася тренуваннями вільних кидків, а іншу половину тренувала уявні кидки. Третя група випробовуваних не проводила тренувань зовсім, а лише отрабатывалу руху способом візуалізації уяви. Після закінчення досвіду кожен учасник був знов випробуваний в області вільних кидків. Найдобріші результати в процентному відношенні успішних кидків "до і після" показала група № 2, учасники якої і тренувалися фізично, і розвивали візуальну уяву. Група ж, яка практикувала лише уявні тренування, показала кращі результати, чим група, що тренувалася лише фізично. Отже, візуальна уява приносить хороші плоди, і воно може приносити їх вам на ниві гірськолижного спорту.

Статті


Переваги "віялової" техніки

Така "віялова" техніка додає упевненості, оскільки ви контролюватимете свою швидкість на крутому схилі під карнизом. У міру зростання вашої упевненості на карнизах додайте до "віяла" ще один параметр: агресивніший стрибок....
Розподіл тиску на сніг

Ви можете виконати різаний поворот, поставивши лижу на один кант і приклавши до неї тиск. Для ефективної роботи лижі принципово поважно, куди саме застосовується тиск. Конструкція і форма лиж диктує,...

Нахил в передповоротах і поворотах

Нахил бесспорно, має місце при виконанні передповоротів, коли коліна і голеностопи направлені до схилу, як таз і хребет. При швидкісній постановці платформ, або кантових положень, може здійснюватися лише нахил голеностопов...

Дивіться такожЧего чекати від гірськолижної школи або секції?

Лижна школа повинна пропонувати професійний розвиток по трьох головних напрямах, важливих для поліпшення катання: діагностика, вистава і відробіток. • Діагностика: ви взнаєте, як ви катаєтеся — правильно або неправильно, ефективно...