Два типи поворотів

В слаломі і слаломі-гігантові існує два типи поворотов, залежно від того, де встановлені ворота. Коли вони дивляться впоперек схилу, для кожного повороту необхідна різка зміна напряму руху; повороти при цьому більш закруглені (завершені). Отже, правильний курс — той, де велика частина повороту, від 65 до 75%, здійснюється перед воротами ( 8.13). Коли один поворот завершений, лижі і все тіло гонщика прямують так, щоб наступний поворот також почати до нових воріт. Якщо ворота позначені двома жердинами — внутрішнім і зовнішнім — те хорошим орієнтиром може бути напрям на зовнішню третину воріт. Такий напрям і висота дозволять почати технічно правильний поворот.

8.13. Правильна траєкторія для серії поворотів від лінії падіння.

На пологішій трасі і з ширше розкритими вниз воротами на поворотах буде потрібна мінімальна зміна напряму. Тут треба проходіть ворота по центру, аби завершити поворот вже в інших, нижніх воротях ( рис. 8.14). Таким чином ви зможете проїхати правильним курсом, без зайвих поворотів, що займають додатковий час.

Для кожних воріт уявите собі лінію, що йде вгору і вниз по схилу через поворотну жердину. Ця лінія, так звана лінія підйому, знаходиться на лінії падіння схилу для поворотної жердини воріт. Кожен новий поворот починайте у момент пересічення лінії підйому воріт, а закінчуйте при пересіченні лінії підйому наступних за ним воріт.

8.14. Правильна траєкторія для серії поворотів по лінії падіння.

8.15. Лінія підйому і траєкторія лижника.

Належна тактика є комбінацією правильно вибраного курсу і точного розрахунку часу початку і кінця кожного повороту — так виконуються висококласні технічні повороти. Недосвідчені гонщики часто здійснюють одну і ту ж помилку: сосредотачиваются на поворотній жердині воріт і повертають саме на воротях. Погляньте на фигури курсу, почала і кінця поворотів — ви побачите, як траєкторія повороту проходіт крізь ворота. Це допоможе вам уявити собі, де ви збираєтеся закінчити поворот і куди ви будете направлені після нього. Напрацювавши деякий досвід, ви розвинете в собі відчуття точного моменту, коли треба починати поворот, і правильного курсу.

Зміна ритму. Зміни рельєфу

Рідка гоночна траса складена з поворотів лише одного типа. Вони часто змінялися іншими — інколи із-за особливостей рельєфу, інколи по волі судді — установника, що розмічав маршрут. Тому, вивчивши прийоми проходження подовжніх і поперечних воріт, практикуйтеся змінювати і типів поворотів. Зміна ритму дозволяє переходити з подовжніх поворотів на поперечних і навпаки. Приготуватися до зміни ритму краще всього за одні ворота до самої зміни. Тут потрібно дивитися вперед. То, як і де ви завершите поворот, залежить від двох подальших маневрів. Аби йти вигідним курсом, потрібне відеть на двоє-троє воріт попереду себе.

Зміни рельєфу гоночної траси, до яких вам потрібно приготуватися: зміна крутого схилу на пологий, пологого на крутій та інші, менш значні. З цими особливостями ви зіткнетеся на всіх без виключення трасах.

На слабких перепадах рельєфу підтримуйте рівноважну стійку і контакт лиж з снігом. Наближаючись до дрібного елементу рельєфу, перенесіть вагу на шкарпетки черевик. Таким чином, ваше тіло продовжить рухатися вперед і ви збережете рівновагу. Також можна згинати або витягувати ноги як амортизатори, підтримуючи тиск лиж на сніг.

Коли траса міняється від пологої до крутої, а від крутої — знов до пологої, доводиться постійно міняти курс — інакше не добитися оптимального результату.


Вибіркове використання імпульсу обертання

В сложних випадках, начеб дуже глибокої цілини, дуже вологого снігу завглибшки 45 — 75 см або вологого снігу на схилі середньої крутості, лижникові може потрібно обертальна сила, аби додати своїм...
Баланс.

Баланс (до нього відноситься і збалансована стійка) — найбільш важливий елемент будь-якого вигляду лижного спорту. Балансування — це мистецтво тримати рівновагу, а значит — постійно коректувати центр тяжіння, компенсуючи настільки...

Тактика гонки: темп і курс

Тактика, використовувана в хороших любительських гонках, зводиться до правильного вживання техніки в конкретних ситуаціях на трасі. Хороша техніка обуславліваєт вдалий поворот, вписаний в обумовлений воротами радіус і форму дуги. Попередні...

Дивіться такожДинамічна робота і перехрещення ніг

Ці прийоми — з арсеняскраво-червона майстрів цілинного катання, що впокорюють жахливо складну цілину: круті, важкі схили, рубані траси, важкий або, навпаки, дуже легкий сніг. Аби динамічна робота і перехрещення ніг...